Czytaj artykuły

ZDROWY BLOG

Czy wprowadzanie do oferty firmy cateringowej posiłków bezglutenowych jest zasadne, skoro w Polsce celiakia dotyka niespełna 2% populacji? Dlaczego tak dużo osób decyduje się na rezygnację z pszenicy i glutenu w swojej diecie nawet bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem?

Wiele osób, które aktywnie uprawia sport i jednocześnie stosuje dietę wegańską, usłyszało zapewne pytanie o źródło białka, które jest przecież niezbędnym materiałem budulcowym.

Prawdopodobnie gdyby sól mogła mówić, to bez wątpienia nieustannie skarżyłaby się na swoją reputację. Uznawana za czarną owcę wśród dietetycznych minerałów, jest obecna w zasadzie wszędzie, ukryta w Fast foodach sól sprawiła, że całe populacje uzależniły się od przesolonych potraw i przyczyniła się do epidemii choroby wieńcowej w zadzie w całym zachodnim świecie. Czy słusznie określamy sól mianem białej śmierci?

Wielu naszych klientów pyta o właściwości diety ketogenicznej. Wśród pytań najczęściej pojawiają się te dotyczące bezpieczeństwa stosowania tej diety, ale są także pytania o to czy jest to dieta dla każdego. Przygotowując ten wpis chcielibyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym modnym w ostatnim czasie sposobem odżywiania.

Teoretycznie może się wydawać, że proces odchudzania nie jest czymś skomplikowanym: jeśli jesz więcej kalorii niż spalasz, przytyjesz. Jeśli spożywasz taką samą ilość kalorii, jaką spalasz, Twoja waga pozostanie taka sama. A jeśli jesz mniej kalorii niż spalasz, schudniesz. Proste, prawda?

Podstawową cechą żywego organizmu, jest przemiana materii, czyli metabolizm. Na pozór nic skomplikowanego prawda? Tymczasem należy zdawać sobie sprawę, że znajomość procesu odgrywa szalenie istotną rolę w ustalaniu i prawidłowym bilansowaniu posiłków i sposobu odżywiania w ogóle.

Zdrowe odżywianie to termin, z którym zetknęli się w zasadzie wszyscy i z całą pewnością wiele osób jest w stanie wymienić przynajmniej kilka zasad zdrowego odżywiania, ale terminologia to nie wszystko. Znajomość zagadnień nie oznacza automatycznie, że będziemy się w jakikolwiek stopniu do nich stosować..

Dieta człowieka współczesnego jest niestety w wielu aspektach niedostosowana do naszych rdzennych potrzeb, jest ciężka, ociekająca tłuszczem, bogata w cukry, sztuczne barwniki i konserwanty. Taka żywność byłaby dla naszych przodków nie do zaakceptowania – a dla wielu z nas jest czymś, bez czego nie potrafimy się obejść.

Nie jest żadną tajemnicą, że odpowiednio zbilansowana dieta jest podstawą zdrowego ciała, ale sposób w jaki się odżywiamy jest również bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszego umysłu i równowagi emocjonalnej.