zapiekanka warzywna - dieta wege

Dieta ketogeniczna: Czy dieta nisko węglowodanowa jest dla ciebie dobra?

Wielu naszych klientów pyta o właściwości diety ketogenicznej. Wśród pytań najczęściej pojawiają się te dotyczące bezpieczeństwa stosowania tej diety, ale są także pytania o to czy jest to dieta dla każdego. Przygotowując ten wpis chcielibyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym modnym w ostatnim czasie sposobem odżywiania.

Pomimo wielkiego szumu związanego z dietą ketogeniczną nie jest ona czymś nowym. W medycynie stosuje się ją od prawie 100 lat w leczeniu – zwłaszcza w leczeniu lekoopornej padaczki, szczególnie u dzieci. Prawdziwa popularność diety ketogenicznej przypada na lata 70., wówczas dr Atkins zaprezentował światu opracowaną przez sienie nisko węglowodanową dietę, która miała skutecznie wspomagać walkę z nadwagą i otyłością.

Czym jest dieta ketogeniczna (keto)?

Podstawową zasadą, która obowiązuje w tej diecie jest wprowadzenie organizmu w stan, który spowoduje, że w krwiobiegu będzie się znajdowała duża ilość ketonów. Większość komórek woli wykorzystywać zawarty we krwi cukier, który pochodzi z węglowodanów, jako główne źródło energii. W przypadku radykalnego odcięcia dostaw węglowodanów, organizm zaczyna rozkładać zmagazynowany tłuszcz na cząsteczki zwane ciałami ketonowymi.

Po wprowadzeniu organizmu w stan ketozy, większość komórek będzie używać ciał ketonowych do generowania energii, dopóki do diety nie zostaną przywrócone węglowodany. Wprowadzenie w ten stan trwa zwykle od 2 do 4 dni od zmniejszenia racji żywieniowych zawierających węglowodany. Należy pamiętać, że jest to proces wysoce zindywidualizowany i niektórzy ludzie potrzebują bardziej ograniczonej diety, aby zacząć produkować wystarczającą ilość ketonów.

Ponieważ w diecie ketogenicznej brakuje węglowodanów, dlatego zachodzi konieczność, aby czymś je zastąpić, dlatego jest to dieta bogata w białka i tłuszcze. W posiłkach przygotowywanych zgodnie z założeniami tej znajduje się dużo mięs, jaj, kiełbas, serów, ryb, orzechów, masła, olejów, nasion i włóknistych warzyw. Z uwagi na fakt, że dieta jest tak restrykcyjna, naprawdę trudno trwać przy niej na dłuższą metę, zresztą naszym klientom zalecamy, aby była to dieta, która uruchomi proces odchudzania i wprowadzi zdrowe nawyki żywieniowe, które można później rozwijać z dietą standardową.

Podstawowym zarzutem wobec tej diety jest to, że wiele osób przechodzących na tę dietę ma tendencję do spożywania zbyt dużej ilości białka i niskiej jakości tłuszczów z przetworzonej żywności, przy bardzo małej ilości owoców i warzyw. Dlatego decydując się na tą dietę warto korzystać z gotowych, odpowiednio zbilansowanych posiłków, które znajdziecie w naszej ofercie. Szczególnie ostrożne w samodzielnym przygotowywaniu posiłków zgodnie z założeniami diety ketogenicznej powinny być osoby z chorobami nerek, ponieważ uboga w węglowodany dieta może doprowadzić do pogorszenia stanu ich zdrowia. Warto także nadmienić, że niektóre osoby mogą w początkowej fazie stosowania diety ketogenicznej czuć się nieco zmęczeni, może się pojawić nieświeży oddech, nudności, wymioty, zaparcia i problemy ze snem.

 

Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa?

Podstawowym powodem, dla którego nasi klienci decydują się na przejście na dietę ektogeniczną jest utrata wagi. W istocie badania naukowe potwierdzają wysoką skuteczność tej diety w procesie odchudzania, ale niestety za zmianą wagi nie idzie z reguły długotrwała zmiana nawyków żywieniowych i osoby te często wracają do poprzedniej wagi. Dlatego dobrą praktyką, którą zalecamy naszym klientom, jest konsekwentne dążenie do stosowania zbilansowanej diety dobranej do wykonywanej pracy i aktywności.

Wykazano również, że dieta ketogeniczna poprawia kontrolę cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2, przynajmniej w krótkim okresie. Oczywiście są pewne kontrowersje związane z wpływem diety ketogenicznej na poziom cholesterolu, ale podkreślamy, że dietę ektogeniczną należy zawsze konsultować z diabetologiem lub lekarzem prowadzącym. Dodamy jeszcze, że w niektórych badaniach wykazano, że wzrost poziomu cholesterolu następuje tylko w początkowej fazie stosowania diety, by po kilku tygodniach doszło do spadku tego współczynnika.

W badaniach naukowych pojawia się jeszcze jedna interesująca informacja dotycząca diety ketogenicznej. Są liczne dowody wskazujące, że dieta ketogeniczna zmniejsza liczbę epizodów padaczkowych u dzieci, czasami równie skutecznie jak leki. Ze względu na te neuroprotekcyjne efekty, pojawiły się także możliwe korzyści dla innych zaburzeń mózgu, takich jak choroba Parkinsona, Alzheimera, stwardnienie rozsiane, zaburzenia snu, autyzm, a nawet rak mózgu. Nie ma jednak badań na ludziach, które potwierdzałyby stosowanie tej diety w leczeniu wspomnianych schorzeń.

Mamy nadzieję, że powyższy wpis rozwiał wiele wątpliwość dotyczących stosowania diety ketogenicznej. W Catring and Events przygotowaliśmy posiłki, które są odpowiednio zbilansowane, dlatego możecie bez obaw wdrożyć ten schemat żywieniowy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu.