Czy powinniśmy liczyć kalorie?
Prawdopodobnie wielu naszych obecnych i przyszłych klientów zadaje sobie wiele trudu, żeby podjąć decyzję o wyborze najbardziej zbilansowanej diety. Powodów, dla których podejmujemy dietetyczne wyzwania jest wiele, ale nie będzie żadnym odkryciem, jeśli napiszemy, że z reguły chodzi o uzyskanie zgrabnej i szczupłej sylwetki.
Teoretycznie może się wydawać, że proces odchudzania nie jest czymś skomplikowanym: jeśli jesz więcej kalorii niż spalasz, przytyjesz. Jeśli spożywasz taką samą ilość kalorii, jaką spalasz, Twoja waga pozostanie taka sama. A jeśli jesz mniej kalorii niż spalasz, schudniesz. Proste, prawda? Otóż, nie do końca. Dlatego tak wiele osób, skrupulatnie liczących kalorie w celu utraty wagi, jest zdezorientowanych i sfrustrowanych, kiedy „dieta cud” okazuje się zwyczajną stratą czasu i nierzadko pieniędzy. W tym wpisie wyjaśnimy, dlaczego liczenie kalorii jest tylko jednym z aspektów zdrowego odchudzania.
Każdy kawałek jedzenia, który spożywasz ma jakąś wartość kaloryczną. Kaloria jest jednostką miary reprezentującą ilość energii zawartej w masie jedzenia. Jeśli przyjrzysz się zapakowanej żywności, bez trudu zauważysz wartość kaloryczną posiłku. Przykładowo croissant zawiera około 400 kalorii – tyle samo co duży ziemniak z pieczoną fasolą. Jedna kaloria jest zdefiniowana jako ilość energii potrzebnej do podniesienia temperatury jednego kilograma wody o 1C. Na tej podstawie może Cię zaskoczyć informacja, że jabłko zawiera dostatecznie dużo energii, aby zagotować litr wody.
Na pozór proste, dlatego łatwo wpaść w kalkulacyjne błędne koło, które sprawia, że zaczynasz myśleć – upewnię się, że to co jem jest mniejsze niż to co spalam i na pewno schudnę. Cóż, nie do końca. Jeśli Twoim celem jest schudnięcie w zdrowy i kontrolowany sposób, musisz skupić się na czymś więcej niż tylko liczeniu kalorii. Jeśli wszystko, co robisz, to liczenie kalorii i wybieranie pokarmów na podstawie tego, ile energii zawierają, istnieje duża szansa, że nie osiągniesz oczekiwanych wyników, jeśli nie skupisz się na odżywczej, zbilansowanej diecie, która jest niezbędna dla zdrowia. Przyjrzyjmy się wobec tego, co na ten temat piszą źródła naukowe.
Ile kalorii potrzebuję?
Aby utrzymać wagę, przeciętny mężczyzna potrzebuje około 2500 kcal dziennie, a przeciętna kobieta około 2000 kcal. Jeśli chcesz przytyć lub schudnąć, wtedy te liczby wzrosną lub spadną i będą musiały być dostosowane do wszelkich ćwiczeń, które wykonujesz, ponieważ w trakcie wysiłku zapotrzebowanie energetycznie się zmienia, dlatego miedzy innymi wprowadziliśmy do naszej oferty dietę sport, która zapewnia odpowiednio zbilansowane posiłki dla osób aktywnych fizycznie.
Oprócz kalorii, spalanych w trakcie ćwiczeń, należy także dobierając dietę, uwzględnić nasze podstawowe tempo metabolizmu (BMR), które jest minimalną ilością energii potrzebną organizmowi do funkcjonowania podczas odpoczynku. Nawet kiedy śpisz, twoje ciało potrzebuje ćwiczeń do automatycznych procesów, takich jak podtrzymywanie pracy serca czy oddychanie płuc. BMR stanowi od 40% do 70% dziennego zapotrzebowania organizmu na energię, w zależności od wieku i stylu życia. Każda dodatkowa energia, którą spożywasz powyżej BMR, zostanie wykorzystana przez organizm podczas ćwiczeń lub zmagazynowana w postaci tłuszczu.
Dlaczego samo liczenie kalorii nie wystarczy?
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie kalorie są takie same. Niektóre pokarmy mogą mieć taką samą wartość kaloryczną, ale różnią się „wydajnością metaboliczną”. Oznacza to, że niektóre pokarmy (o niskiej wydajności metabolicznej) sprawiają, że twój metabolizm musi mocno się przyłożyć, aby je strawić, podczas gdy inne pokarmy (o wysokiej wydajności metabolicznej) przechodzą przez układ trawienny z minimalnym wysiłkiem.
Gotowane pokarmy, szczególnie węglowodany, takie jak makaron, mają znacznie lepszą wydajność metaboliczną niż surowe owoce i warzywa. Ale to właśnie pokarmy o niskiej wydajności metabolicznej mają przewagę w utracie wagi. Może to prowadzić do pewnej dezorientacji, ale spokojnie –za chwilę wszystko wyjaśnimy.
Czy słyszeliście o diecie selerowej? Na wielu blogach poświęconych odchudzaniu można natknąć się na informację, jakoby seler zawierał ujemne kalorie. Chociaż ten mit nie został dotychczas ani udowodniony, ani obalony, to bez wątpienia wywodzi się z koncepcji, że Twój organizm musi pracować bardzo ciężko, aby strawić coś o stosunkowo niskiej wartości kalorycznej. Nasi żyjący w jaskiniach przodkowie z całą pewnością woleliby gotowane, tłuste mięsa, aby przetrwać zimę, niż pałeczki selera. Ale współczesne, często zmagające się z otyłością społeczeństwa, wymagają zupełnie innego podejścia – niestety współczesny człowiek spożywa więcej kalorii niż potrzebuje.
Równowaga jest kluczem do sukcesu!
Zbilansowana dieta jest tak samo ważna dla utraty wagi jak liczenie kalorii. W idealnej sytuacji należy uwzględnić oba te elementy – w prawidłowym odżywianiu należy wybierać żywność mądrze, biorąc pod uwagę nie tylko ilość energii, jaką dostarczy, jak również makro- i mikroelementy, które są w niej zawarte.
Dieta bogata w błonnik, świeże owoce i warzywa jest bezpieczna, ponieważ nieprzetworzona żywność zapewni Ci przewagę metaboliczną. Dodatkowo, pełnowartościowe pokarmy dostarczą mnóstwo treści objętościowej, która sprawi, że będziesz syty na dłużej bez niepotrzebnego bagażu energetycznego, który ostatecznie zmieni się w zapasy tłuszczyku.
Bardzo ważnym elementem w racjonalnym odchudzaniu jest również to, aby nie stosować diety, która miałaby charakter eliminacyjny jeśli chcemy schudnąć lub utrzymać wagę. Wiele popularnych diet próbuje oszukać metabolizm, omijając pewne rodzaje żywności, co może prowadzić do problemów. Dieta keto, którą również mamy w ofercie, opiera się na idei, że jeśli z diety zostaną wyeliminowane węglowodany, to twoje ciało będzie zmuszone do czerpania energii z rezerw glukozy, przechowywanych pod postacią tłuszczu. Oczywiście przyniesie to pożądany efekt, ale musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie możesz oszukiwać organizmu przez długi czas. Po dłuższym stosowaniu diety keto, zalecamy powrót do normalnego, zbilansowanego odżywiania, które gwarantuje dieta podstawowa.
Czy kalorie mają znaczenie?
Oczywiście, że kalorie mają znaczenie dla utraty wagi. Jeśli spożywasz więcej kalorii niż spalasz, będziesz przybierać na wadze. Jest jednak pewne „ale”. Jeśli wybierasz pokarmy wyłącznie na podstawie tego, ile kalorii zawierają, zamiast dążyć do zdrowej, zbilansowanej diety, nieuchronnie wpędzisz się w kłopoty zdrowotne. Czy zdecydowałbyś się zjeść torbę słodyczy zamiast pełnego posiłku, jeśli słodycze zawierałyby nieco mniej kalorii? Miejmy nadzieję, że nie.
Staraj się odżywiać swoje ciało dietą bogatą w owoce, warzywa, dobre tłuszcze, białko i węglowodany złożone. Jeśli jesteś zdeterminowany, aby osiągnąć swoje cele wagowe, wybierz zdrową, zbilansowaną dietę, zacznij ćwiczyć a z całą pewnością skala wagi drgnie we właściwym kierunku.
Zdaj się na nas!
Zdajemy sobie sprawę, że poruszane tutaj kwestie mogą być trudne lub niezrozumiałe. Życie w pośpiechu i stres nie sprzyjają racjonalnemu i zdrowemu odżywianiu. Nawet jeśli wiesz, jakie produkty powinieneś spożywać, nie zawsze możesz znaleźć czas na planowanie i gotowanie zdrowych posiłków. Dlatego właśnie jest catering and events. Nasi eksperci ds. żywienia i szefowie kuchni starannie tworzą menu, które uwzględnia wartości odżywcze i zawartość kalorii.
Chcesz poprawić swoje odżywianie? Zdaj się na nas i zapoznaj się z naszymi menu