ciasteczka kokosowe z makiem

Kiedy stosować dietę?

Znalezienie odpowiedzi na pytanie, kiedy należy żywić się prawidłowo, czyli normalnie, a kiedy stosować dietę, wymaga ustalenia, co oznacza pojęcie żywienia prawidłowego i żywienia dietetycznego.

Podstawową cechą żywego organizmu, jest przemiana materii, czyli metabolizm. Na pozór nic skomplikowanego prawda? Tymczasem należy zdawać sobie sprawę, że znajomość procesu odgrywa szalenie istotną rolę w ustalaniu i prawidłowym bilansowaniu posiłków i sposobu odżywiania w ogóle. Przemiana materii jest procesem, który przebiega w dwóch kierunkach. Jeden z nich prowadzi do budowy związków niezbędnych do wzrostu, odbudowy tkanek i prawidłowego funkcjonowania organizmu – to anabolizm. Drugi kierunek to katabolizm, który prowadzi do rozkładu związków wysokocząsteczkowych, ich zużycia oraz wydalenia, a jego przejawem jest rozpad tkanek.

W zdrowym organizmie oba te kierunki przemiany materii znajdują się w stanie równowagi, tzn. suma procesów rozpadu jest taka sama, jak suma procesów odnowy. Czy nadal macie wrażenie, że jedząc hamburgera dostarczacie do organizmu wystarczający i odpowiednio zbilansowany posiłek? Jeśli wydaje się Wam, że stosowana w codziennym żywieniu dieta nie jest zoptymalizowana i dostosowana do potrzeb Waszego organizmu czytajcie dalej, być może wszelkie wątpliwości dotyczące prawidłowego odżywiania rozwiejemy w tym krótkim artykule!

Od lotów w kosmos do diety w pełni zbilansowanej

Badania naukowe nad stworzeniem prawidłowo zbilansowanej diety prowadzone są od wielu dziesięcioleci – wszak każdy człowiek ma inne potrzeby żywieniowe, które są ściśle związane z wieloma czynnikami. Inne będzie zapotrzebowanie na związki odżywcze sportowca a inne osoby wykonującej prace biurowe. Być może dla wielu z was będzie to zaskoczeniem, ale prace nad opracowaniem jak najbardziej zbilansowanego pożywienia, zostały zapoczątkowane w momencie, kiedy ludzie zdecydowali, że chcą eksplorować przestrzeń kosmiczną. Wówczas powstała konieczność opracowania pożywienia w postaci jak najbardziej skondensowanej, zawierającej wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, a pozbawionego tzw. substancji resztkowych, czyli związków niestrawnych wydalanych z kałem. Wynikiem tych badań było opracowanie tzw. Syntetycznej diety kosmicznej, nazywanej też dietą w pełni zbilansowaną.

Uzbrojeni w takie informacje postanowiliśmy we współpracy z doradcami żywieniowymi opracować iście kosmiczną dietę, która gwarantuje wysoki stopień przyswajalności posiłku. W naszej diecie standardowej znajdziecie odpowiednio zbilansowaną mieszaninę niezbędnych aminokwasów, kwasów tłuszczowych, witamin oraz minerałów w ilościach pokrywających dzienne zapotrzebowanie zdrowego organizmu. Ponieważ nasza dieta standardowa składa się z prostych składników, jest niemal całkowicie przyswajalna i pozwala na utrzymanie prawidłowej wydolności organizmu.

 

Ile kalorii?

Skoro dieta podstawowa jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zdrowego organizmu na składniki odżywcze, to zapewne zapytacie skąd taki rozrzut w kaloryczności naszego podstawowego posiłku. Ponieważ zapewnienie naszym klientom odpowiednio zbilansowanych posiłków jest dla nas szalenie ważne, dlatego oprócz konsultacji z dietetykami, korzystamy z zaleceń Ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, którzy w 2020 zaktualizowali normy żywienia dla Polski. Zgodnie z tymi zaleceniami prawidłowa dieta powinna nie tylko zapobiegać jednostkom chorobowym wynikającym z niedoboru energii, ale co znacznie ważniejsze w dobie epidemii otyłości – ograniczać skutki nadmiernego ich spożycia.

Eksperci z wspomnianego instytutu opracowali tabelę zapotrzebowania na energię, w których uwzględniono takie elementy jak:

  • – płeć
  • – wiek osoby
  • – masę ciała
  • – aktywność fizyczną (wydatki energetyczne)
  • – stan fizjologiczny (w przypadku kobiet ciąża i karmienie piersią)

Publikację można nieodpłatnie pobrać tutaj.

Analizując dane zawarte w rzeczonej publikacji można bez większego trudu spostrzec, że zapotrzebowanie energetyczne kobiety w wieku 19-30 lat, która waży 55 kg i prowadzi średnio aktywny tryb życia kształtuje się na poziomie 2300 kalorii, ale już jej rówieśniczka o wadze 65 kilogramów pracująca w biurze lub na recepcji, będzie potrzebowała posiłków, których kaloryczność będzie oscylowała w okolicach 2050 kalorii. Zupełnie inaczej będzie się przedstawiała dieta dedykowana dla kobiety aktywnie uprawiającej sport. Jeśli przyjmiemy, że sportsmenka waży ok. 75 kilogramów, wówczas będzie potrzebowała aż 3850 kalorii. W ostatnim z przykładów warto skontaktować się z nami w celu odpowiedniego doboru diety, ponieważ w zależności od rodzaju uprawianego sportu może się okazać konieczne wprowadzenie większej ilości białka, na co pozwala dieta sport, którą również znajdziecie w naszej ofercie.

Oczywiście to tylko modelowe kalkulacje i wyliczenia. Dlatego kierując się dobrem naszych klientów zawsze prosimy o wcześniejszy kontakt, by jak najlepiej dobrać parametry oferowanych posiłków.

 

Dieta standard – smacznie i zdrowo

Decyzja o zastosowaniu cateringu dietetycznego w codziennym odżywianiu jest dla wielu osób kłopotliwa nie tylko z uwagi na trudność w doborze diety, ale również na konieczność zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych. Zastąpienie smacznych, słonych i tłustych posiłków przygotowywanych nierzadko w pośpiechu wymaga bowiem również zmiany stosunku do pożywienia w ogóle. Wyeliminowanie niezdrowych nawyków to jak walka z uzależnieniami. Sól i cukier stosowana w nadmiarze sprawia, że zamykamy się na poznawanie nowych, wartościowych smaków. Tworząc nasz zbilansowany plan żywieniowy uwzględniliśmy konieczność przemodelowania tego myślenia. Decydując się na korzystanie z naszego cateringu możecie być pewni, że z każdym kolejnym dniem Wasze podniebienie zacznie się otwierać na nowe doznania smakowe.

A co jeśli..?
Wspominaliśmy już, że nasza standardowa dieta zawiera wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Postanowiliśmy jednak pójść krok dalej, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że wśród naszych klientów znajdują się także osoby o specyficznych wymaganiach żywieniowych. Dlatego w naszej ofercie znalazły się także zestawy dla osób wymagających specjalistycznego odżywiania. Jeśli wymagasz stosowania diety ketogenicznej, zmagasz się z glikemią lub wymagasz żywienia bez udziału glutenu, śledź nasz wpisy, a z całą pewnością dowiesz się jak wdrożyć nasze posiłki do swojego planu żywieniowego.

Kiedy stosować dietę?

Opracowując ten wpis chcieliśmy zwrócić Wam uwagę przede wszystkim na założenia, które przyświecały nam w trakcie opracowania modeli żywieniowych. Współczesna koncepcja dietetyki zakłada, że dieta powinna być jak najbardziej zbliżona do odżywiania standardowego, o którym kilka słów pojawiło się we wstępie. Z drugiej jednak strony żywienie podstawowe można po odpowiednich modyfikacjach stosować w różnych stanach patologicznych, alergiach pokarmowych oraz z uwzględnieniem kryteriów etycznych (dieta wegetariańska lub wegańska). Odpowiedź na pytanie – kiedy stosować dietę jest bardzo proste: zawsze! Dieta ma być jednak dostosowana i zbilansowana do potrzeb osobniczych, co w naszej ocenie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu organizmu w pełni sił witalnych.