ciasteczka owsiane z frużeliną wiśniową

Zdrowe odżywianie: poradnik dla tych, którzy chcą się zdrowo odżywiać.

Zdrowe odżywianie to termin, z którym zetknęli się w zasadzie wszyscy i z całą pewnością wiele osób jest w stanie wymienić przynajmniej kilka zasad zdrowego odżywiania, ale terminologia to nie wszystko. Znajomość zagadnień nie oznacza automatycznie, że będziemy się w jakikolwiek stopniu do nich stosować – bo czy nie zdarzyło się wam zignorować znaku stop lub przebiec na czerwonym świetle przez przejście dla pieszych?

 

W tym krótkim poradniku podzielimy się z wami praktycznymi strategiami, jak zdrowo się odżywiać i dlaczego jest to tak ważne.

 

 

Nauka o zdrowym odżywianiu

Wielu dietetyków i specjalistów od diet i odżywiania próbuje przekonać do „swojej” koncepcji żywienia i odżywiania. Niewielu jest natomiast takich, którzy podchodzą do zagadnienia jedzenia w sposób holistyczny. W pierwszej kolejności należy bowiem zastanowić się dlaczego jemy, tak jak jemy i w jaki sposób można to zmienić. W tym wpisie spróbujemy przekonać Was nie tylko do zmiany ilościowej, ale także jakościowej waszych posiłków. Tworząc naszą restaurację, której oferujemy całodniowe wyżywienie z dostawą do domu koncentrowaliśmy się przede wszystkim na tym, by dostarczyć naszym klientom zupełnie nową jakość w żywieniu pudełkowym.

Korzyści z dobrego odżywiania są najprawdopodobniej oczywiste dla większości z nas. Odpowiednio zbilansowany posiłek sprawia, że masz więcej energii, stan Twojego zdrowia ulega znaczącej poprawie, a Twoja produktywność zachwyci szefa. Zdrowe odżywianie odgrywa oczywiście kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowej wagi, co z kolei znacznie zmniejsza zapadalność na cukrzycę typu 2, która bywa określana dżumą XXI wieku. Zdrowe odżywianie, to także mniejsze ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych układu pokarmowego, problemów z układem krążenia i wielu innych dolegliwości zdrowotnych. Oczywiście nie jesteśmy szaleni i wiemy, że genetyka w przypadku wymienionych przypadłości, również odgrywa dużą rolę, ale nawet jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, możemy starać się zrobić wszystko, by minimalizować ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń.

Jeśli zatem istnieje tak wiele powodów, dla których warto się zdrowo odżywiać, to dlaczego tak trudno jest to zrobić? Zatrzymaj się w dowolnym punkcie miasta i rozejrzyj wokół, zobacz, co oferuje ci gastronomia – kebab, pizza, hamburger…a do tego wysoko słodzone napoje. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego większość ludzi tak bardzo lubi śmieciowe jedzenie?

 

Dlaczego lubimy „śmieciowe” jedzenie?

Zanim zdecydowaliśmy się uruchomić naszą restaurację z cateringiem dietetycznym, długo zastanawialiśmy się czy mur w postaci niewłaściwych nawyków żywieniowych, z którym przyjdzie nam się zmierzyć, da się w ogóle zburzyć. W jaki sposób powinniśmy przekonać naszych potencjalnych klientów do zmiany nawyków żywieniowych?

Z odpowiedzią przyszły nam badania naukowe, które opublikował dr Steven A. Witherly. Wspomniany naukowiec przez 20 lat badał, co sprawia, że pewne produkty żywieniowe są bardziej uzależniające niż inne.

Według Witherly’ego, jedząc smaczny posiłek, masz do czynienia z przynajmniej dwoma czynnika sprawiającymi, że jest to dla Ciebie doznanie przyjemne.

  • Doznania z jedzenia  – Jest to zestaw cech, które posiadają potrawy i przekąski. Znajdują się tu zarówno doznania smakowe (słony, słodki), zapachowe i dotykowe. Ta ostatnia cecha określana jest mianem „orosensation”. Możecie być pewni, że firmy z branży spożywczej wydadzą miliony, żeby odkryć najbardziej satysfakcjonującą chrupkość chipsów czy idealną ilość bąbelków w napoju gazowanym. Jest to więc zestaw cech, które nasz mózg ma kojarzyć z konkretnym jedzeniem lub napojem.
  • Drugi czynnik tworzy rzeczywista zawartość makroskładników w takiej żywności – innymi słowy: w fabryce ma powstać idealna mieszanina białek, tłuszczów, węglowodanów i soli, która ma pobudzić Twój mózg i sprawić, że wrócisz… po więcej!

 

Wyposażeni w taką wiedzę niemal załamaliśmy ręce – bo jak przekonać miłośników kebabów do Trójkącików z ciasta francuskiego ze szpinakiem i serem feta? W jaki sposób sprawić, że koktajl bananowo – jabłkowy z nutą kardamonu jest naprawdę doskonały? W jaki sposób przebić jadalną skorupę, która chrupie, skrywając coś miękkiego lub kremowego, pełnego związków aktywnych smakowo?

Z całą pewnością wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że rozpływanie się w ustach…znacie to prawda…powoduje efekt znikającej gęstości kalorycznej. Twój mózg jest oszukiwany, bo przecież nie gryzłeś, nie żułeś – więc pewnie jesteś jeszcze głodny, chociaż właśnie przyswoiłeś kaloryczną bombę z restauracji „złote łuki”.

Oczywiście to tylko niektóre triki stosowane przez producentów żywności, dlatego zrobiliśmy naprawdę duże rozpoznanie i włożyliśmy wiele wysiłku by wpłynąć nieco na zmianę Waszych nawyków żywieniowych i uczynić je zdrowszymi. Postanowiliśmy stanąć po jasnej stronie mocy, dlatego w naszym cateringu zastosowaliśmy zasady, które pomogą Wam zmniejszyć brzemię niezdrowego odżywiania

 
W jaki sposób chcemy pomóc Wam zmienić nawyki żywieniowe?

Zdajemy sobie sprawę, że nie zamkniemy wszystkich kebabów, pizzerii i innych lokali, w których serwowane są zapychające żyły i tętnice posiłki. Nie będziemy także atakować Was marketingiem wskazującym niezdrowe nawyki żywieniowe, ponieważ każdy jest w stanie rozeznać to samemu. W naszym cateringu posłużyliśmy się natomiast kilkoma trikami, które pozwolą odczarować Wasze umysły.

Używamy stosunkowo niewielkich tacek

Duże tacki, sugerują od razu większe porcje, a to oznacza, że zjadacie więcej. Kiedy na dużym talerzu zostanie położona mała porcja, wówczas twój umysł jest niezadowolony. Tymczasem badania naukowe potwierdzają, że ta sama porcja położona na małym talerzyku jest znacznie bardziej sycąca. Oczywiście moglibyśmy zaoferować Wam większe porcje, ale naszą ideą jest dostosowanie diety do potrzeb żywieniowych a nie do nawyków żywieniowych.

Ciemne tacki

Nasze tacki nie mają niczego ukrywać, nie dlatego są ciemne! W jednym z artykułów naukowych trafiliśmy na informację, że jeśli kolor talerza pasuje do posiłku, wówczas serwujesz sobie większe porcje, ponieważ mózg ma problem z odróżnieniem wielkości porcji od talerza. Dlatego właśnie ciemny kolor, który nie kontrastuje zbytnio z liściastą zielenią i warzywami sprawi, że z większą przyjemnością zaakceptujesz ich większą porcję na swoim talerzu.

Wiesz, co jesz!

Stare powiedzenie brzmi: „poza zasięgiem wzroku, poza zasięgiem umysłu”, dlatego nasze tacki zabezpieczamy z wierzchu przezroczystą folią. Jedzenie to nie tylko wydarzenie fizyczne, ale także emocjonalne. Twój umysł często określa, co chce jeść na podstawie tego, co widzą twoje oczy.

Mamy nadzieję, że całokształt wysiłków, które podejmujemy, by zachęcić Was do zdrowego odżywiania odniesie zamierzony cel. Naprawdę przykro jest patrzeć na osoby skrzywdzone przez wielkie korporacje otyłością, na którą niczym sobie nie zasłużyły. Pokazujcie swoim kolegom z pracy jak smaczne może być zdrowe jedzenie!